Mucizevi Adet Söktürücü Bitkisel Tarifler

Mucizevi Adet Söktürücü Bitkisel Tarifler

Her sağlıklı ve erişkin bayan düzenli olarak her ay regl olmaktadır. 3-5 günlük sapmalarla düzenli olarak her ay adet görülmesi durumunda sıkıntı yoktur. Bazı bayanlar çeşitli sebeplerden adet gecikmesi ve adet düzensizliği yaşamaktadır.

Bunlar fiziksel veya psikolojik nedenler olup, adet gecikmesine neden olan sorun ortadan kalktığında çoğunlukla adet düzene girmektedir. Adet gecikmesi yaşayan bir kadında stres, vücutta şişlik, sivilcelenme, gerginlik, tahammülsüzlük veya ruhsal sıkıntı görülebilir. Doğum kontrol hapları adet gecikmelerinde önerilse de mutlaka bir uzman kontrolünde alınmalıdır. Adet söktürücü olarak genelde bitkisel çaylar ve besinler kullanılır. Bitkisel çaylar hem adet söktürücü hem de adet ağrılarını hafifletici özelliktedir.Adet Gecikmesi Nedir?

Her ay düzenli olarak regl olamama ve adet gününün geçmesidir.

Adet Gecikmesi Neden Olur?

Bayanların %75‘i adet dönemleri boyunca en az bir kez adet gecikmesi yaşamaktadır. İlk akla gelen hamilelik şüphesidir. Hamile kalmayı beklemeyen biri için hamilelik şüphesi oldukça stresli bir durumdur. Adet gecikmesinin altında yatan birçok neden vardır.

Stres:

Her şeyde olduğu gibi adet gecikmesinde de stres son derece olumsuz etki yapmaktadır. Aşırı üzüntü yaşayan genç kadınların adetten kesilerek menopoza girdiği bile çok görülmüştür. Düzenli adet görmek bir sağlık işaretidir. Aşırı stres durumunda GnRH denilen cinsiyet hormonlarının salınmasını uyaran hormon seviyesi azalmakta ve bu durumdan yumurtalar olumsuz etkilenmektedir. Adet olamamaya neden olan bu durum, stres ve gerginlikten uzaklaşıldığında ortadan kalkar.

Aşırı kilolu olmak:

Aşırı kilo alımı hormon dengesini bozduğundan adet döngüsü değişir ve hatta durma noktasına gelir. Kilo verildiğinde ise adet gecikmeleri ve adet düzensizlikleri düzelir.

Aşırı zayıf olmak:

Tıp dilinde amenore denilen aşırı zayıflık halinde vücuttaki yağ oranı yeterli seviyede olmadığından adet döngüsü durmaktadır. Kilo almaya başlandığında ise düzene girer. Ağır ve yoğun spor yapan kadınlardaki adet gecikmesinin nedeni de bu sebepledir.

Hastalıklar:

Dönemsel olarak geçirilen bazı hastalıklar adet düzenini bozar. Geçici bir durum olup kişi iyileştiğinde düzenli olarak adet görmeye başlar.

Kullanılan ilaçlar:

Bazı ilaçların yan etki olarak adet düzensizliği yaptığı görülmüştür. Tedavi bittiğinde veya ilaç alımı kesildiğinde adet döngüsü tekrar düzene girer. Özellikle doğum kontrolü için kullanılan ilaçlar adet düzensizliği yapmaktadır.

Çalışma saatlerinin değişmesi:

Rutin çalışma saatlerine alışan vücut yoğun bir şekilde çalışmaya veya uykusuz kalmaya başladığında adet gecikmesi olarak da tepki vermektedir. İnsan vücudunun biyolojik saati bundan olumsuz etkilenir.

Adet döngüsünün yanlış hesaplanması:

Genelde 28 günde bir adet görülse de her kadında yumurtlama dönemi farklıdır. Yumurtlama dönemini bilen bir bayan bu dönemden 15 gün sonra adet olmayı beklemelidir.

Menopoza geçiş (Perimenopoz) dönemi:

Menopoza geçiş döneminde adet düzensizliklerinin başlaması son derece normaldir. Halen doğurganlığın devam ettiği bu dönemde normalden daha az veya daha çok adet kanaması yaşanabilir. Sık veya seyrek olarak adet görülebilir. Doğurganlık devam ettiğinden hamilelik riski vardır.

Menopoz:

Yumurtlama döneminin bittiği ve artık adet görülmediği dönemdir. Sağlık sorunları nedeni ile rahmin cerrahi işlemle alınması sonucu da menopoza girilir ve adetten kesilir.,

Hamilelik:

Adet gecikmesinde ilk akla gelen konudur. Düzenli cinsel hayatı olan bir kadın için adet gecikmesinde ilk akla gelen şey hamile kalınıp kalınmadığıdır. Gebelik testleri ile hamile olup olmadığı anlaşılmakta, HCG gebelik hormonunun yükselip yükselmediğine bakılmaktadır. Negatif çıkan bir gebelik testinde bir hafta sonra test tekrarlanmalıdır. Sonuç yine negatifse ve halen adet gecikmesi devam ediyorsa bir uzmana danışmak gerekir.

Adet Söktürücü Nedir?

Adet gecikmesi yaşayan kadınlarda adet kanamasının başlaması ve adet sancılarının hafifletilmesi için kullanılan ilaç, alternatif bitki ve besinlerdir. Ruhsal ve fiziksel olarak son derece rahatsız edici olan adet gecikmesi ve adet sancıları, adet söktürücü bitki çayları ile giderilmektedir. 25-30 günlük adet döngülerinde 3-7 gün adet görmek normaldir. Giderek azalan kanama miktarı kişiden kişiye değişir.

Adet Söktürücü Bitkiler

Adet sancılarını azaltmada ve adet kanamalarını düzene sokmada bazı bitkilerin oldukça faydası vardır. Daha ziyade bitkisel ürünleri tercih eden hanımlar, adet düzensizliğinin yarattığı sinir ve stresten, adet sancılarının olumsuz etkilerinden bitkilerle kurtulmaktadır.

Dereotu:

Salatalara, yemeklere ve hamur işlerine oldukça lezzet veren dereotu iyi bir adet söktürücüdür. Hamilelikte kullanılmamalıdır. Salatalarda ve yemeklerde kullanıldığı gibi 2 çay kaşığı dereotu döverek kaynatıp içildiğinde iyi bir adet söktürücü olmaktadır.

Havuç:

Adet kanamasını kolaylaştıran havuç çiğ olarak tüketilmelidir. Yıllarca adet söktürücü olarak kullanılmıştır. Adet düzensizliği yaşayan bayanların sıkça tüketmesi tavsiye edilir.

Zerdeçal:

Zerdeçal adet söktürücü özelliğe sahip ve daha birçok faydası olan mucizevi bir bitkidir. Zerdeçal kurutulup toz haline getirildiğinden bal ve yoğurtla karıştırılıp tüketilebilir. Yemek ve salatalarda sıkça kullanmak adet düzensizliğini gidermek bakımından son derece faydalıdır.

Adet Söktürücü Bitki Çayları

Adet gecikmesi ve düzensizliklerinde hazırlanabilecek birçok bitki çayı bulunmaktadır.

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı maydanoz
 • 1 çay kaşığı civanperçemi
 • 1 çay kaşığı papatya
 • 1 çay kaşığı nane
 • 1 çay kaşığı kimyon
 • 1 çay kaşığı kiraz sapı (kurutulmuş olmalı)
 • 1 çay kaşığı karabaş otu
 • 1 çay kaşığı ada çayı

Hazırlanışı:

 • Tüm bitkilerden birer çay kaşığı kaynar suya atılır ve demlenmesi beklenir.
 • Damak lezzetine göre su miktarını kişi kendisi ayarlayabilir.
 • Günde 2-3 fincan içilmelidir.

Papatya ve Biberiye Çayı:

Her ikisi de iyi bir adet söktürücüdür.

 • 20 gr. papatya
 • 20 gr. biberiye

2 su bardağı su ile kaynatılır, süzülür ve içilir. Adet kanamaları kısa sürede başlayacaktır.

Adet Söktürücü Diğer Bitkiler:

Atkuyruğu otu ve bal kürü

Kekik ve civanperçemi çayı

Hatmi çiçeği ile civanperçemi

Alıç

Tüm bu bitkilerin her birinden bitki çayları hazırlanıp içilebilir. Hepsi de son derece etkili adet söktürücü bitki çaylarıdır.

Yorumlar

  Sevda

  13.03.2017 - 12:20

  Uzun zamandan bu yana adet düzensizliği, aşırı kanama veya aylarca adet görememe gibi problemler yaşıyorum. Bunun için bir doktora göründüm. Doktor çikolata kisti yani endometriozis problemim olduğunu söyledi. Bunun dışında da rahimde çok sayıda miyom varmış. Doktora bunun tek çözümü ameliyat. Ama bunu olmak istemiyorum. Acaba burada bahsettiğiniz bitkileri kullanmamın bana da faydası olur mu?

  Cevapla

   Yönetici

   13.03.2017 - 12:39

   İyi günler Sevda hanım, öncelikle geçmiş olsun. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki sitemizde bulunan içerikler bilgi ve tavsiye amaçlıdır. Yanlış bir uygulama kötü sonuçlar doğurabileceğinden doktorunuza danışmadan tedaviye yönelik uygulamalarda bulunmayınız. Sağlıklı günler dilerim.

   Cevapla

Yorum Gönder