L-Carnitine (Karnitin) Nedir Ve Nasıl Kullanılır

L-Carnitine (Karnitin) Nedir Ve Nasıl Kullanılır

Karnitin (L-Carnitine) nedir, nasıl kullanılır, ne işe yarar sorularınızı duyar gibiyiz.

Sporla uğraşan herkesin L-Carnitine duymuştur ama ne işe yaradığı konusunda hep bir soru işareti kafamızda yer etmiştir.

Aslında karnitini doğal yollarla zaten vücudumuza almaktayız. Nasıl mı?

Yediğimiz peynir, yumurta, et, tavuk vb. hayvansal protein değerleri yüksek olan besinlerden almaktayız. Bu besinlerde bulunan proteinin temel yapı taşlarından sayılan Lizin(Lysine) ve Metiyonin(Methionine) amino asitleri sayesinde karaciğer ve böbreklerimizde salgılanıp beynimize, kaslarımıza ve kalbimize fayda sağlamaktadır.

Kısaca lizin, vücuttaki kalsiyumun emilmesine, kasların rahatlamasına, kemiklerin güçlenmesine yardımcı olurken; metionin vücuttaki testosteron oranının yükselmesine böylece daha fazla yağ yakımı olmasına yardımcı olur.

Bu iki önemli amino asidin birleşimi vücudumuzun doğal yollarla karnitin üretmesini sağlar. Peki, dışardan aldığımızda bize ne gibi bir faydası vardır. İşte en zevkli kısmı burada başlıyor.

Öncelikle herkesin vücut yapısı, kilosu, boyu farklı olduğu için aynı dozu kullanın demek yanlış olur.

  • Kendi vücut indeksimize göre doz uygulaması daha doğru olacaktır.
  • Çok spor yapan ve yeni başlayanların kas kütlesi ve yağ oranları değişiktir, bizim naçizane önerimiz yeni başlayanlarda kilo oranı boyuna göre orantılı olanlarda (1.65 boy – 58 kilo gibi) 1000 mg / 1 gr, kilo oranı fazla olanlarda (1.65 boy – 80 kilo gibi) 2000-3000 mg / 2-3 gr düzenli kullanımda istediğiniz faydayı almanıza yardımcı olabilir.

  • Özellikle spordan 25-30 dk önce alındığında siz sporunuza başlamadan vücudunuz enerjinizi yükseltip sizi daha iyi bir konuma hazırlamaya yardımcı olur.
  • Karnitinin en güzel yani vücudunuzun belli yerlerinde depolanmış karbonhidratları yakıt gibi kullanıp enerjinizi yükseltmesi ve bu sayede ağırlıklarda veya kardio çalışmalarınızda daha çok tekrar yapmanıza yardımcı olur.
  • Bununla da bitmeyip kaslarınızın çevresinde bulunan yağların daha fazla yanmasından dolayısıyla daha çok terlemenize neden olmaktadır.
  • Karnitin vücudunuzdaki yağ yakımını hızlandırdığı için kilo kaybınızdan çok incelmeleriniz gözle görülür bir şekilde gözükmeye başlıyor ve buda sizi spora daha çok teşvik ediyor.
  • Yani karnitin zayıflamak veya formunu korumak isteyenler için faydalı bir ürün diyebiliriz.

Yorumlar

Yorum Gönder