Elma Sirkesinin Cilde Ve Sağlığa Faydaları

Elma Sirkesinin Cilde Ve Sağlığa Faydaları

Anti bakteriyel özelliği, potasyum, fosfor, bakır, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller bakımından zenginliği, A, B1, B2, B6, C, E vitaminleri, pektin ve bioflavonoid içeriği ile adeta bir şifa kaynağı olan elma sirkesi, mutfakların olmazsa olmazıdır. Turşu yapımından ev temizliğine, yemek ve salatalara lezzet vermesinden cilt bakımına kadar kullanım alanı son derece geniştir. Günde yenen bir elmanın bir insanın doktordan uzak tutacağı herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Elma sirkesi de elma kadar faydalı bir besin olup her gün tüketilmelidir.Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Kan şekerini dengeler: Beyaz sirkelerin kralı olan elma sirkesi tarih boyunca tedavi edici özelliği ile bilinen ve kullanılan bir besindir. Anti-glisemik etkisi ile bilinen elma sirkesi, ani kan şekeri yükselmelerinde frenleyici etkisi ile mükemmeldir. Salatalara elma sirkesinin eklenmesi insüline direnç gösteren insanlar için oldukça faydalı olup, su ile sulandırılarak ta tüketilebilir. Üç öğün elma sirkeli su tüketenlerin sindirim oranlarının sabit kaldığı ve yeni tüketilen şekerlerini sindirimi esnasında kandaki şekerin sabit tutulduğu gözlemlenmiştir.

Kolesterolü düşürür: Kötü kolesterolü ( LDL ) düşürücü ve iyi kolesterolü ( HDL ) yükseltici etkisi ile son derece kıymetli olan elma sirkesi, kandaki lipid profilinin düzenlenmesinde etkin rol oynar. Oldukça ucuz olan elma sirkesi her yerde bulunan ve her evde bulundurulması gereken bir besindir. Özellikle menopoz döneminde yaşanan kolesterol dengesizliği birçok sıkıntıyı da beraberinde getirmektedir. Bu dönemde bozulan kolesterol dengesizliği elma sirkesi ile giderilmekte, kalp ve damar sağlığı her bakımdan korunmaktadır. Stres azaltıcı etkisi, kolesterolün göze, karaciğere, böbreklere, beyin, sinir ve damarlara verdiği zararları minimize edici özelliği ile elma sirkesi tam bir şifa deposudur.

Soğuk algınlığına, gribe ve öksürüğe iyi gelir: Soğuk algınlığı ve grip gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarının yoğun yaşandığı soğuk kış günlerinde, boğaz ağrılarına, migrene, yorgunluk ve uykusuzluğa iyi gelen elma sirkesi, boğaz ağrılarında sirkeli su ile gargara yapıldığında çok iyi gelmektedir. Migrende kaynayan sirkeli suyun buharına kişi yüzünü 3 dakika tuttuğunda baş ağrısı geçmektedir.

Uykusuzluk ve yorgunluk için:

 • 1 litre su
 • 3 yemek kaşığı elma sirkesi
 • 1 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı:

Suyun içerisine elma sirkesi ve bal eklenip karıştırılır. Her akşam yatmadan önce 2 yemek kaşığı içildiğinde yorgunluk ve uykusuzluğun kaybolduğu görülecektir.

Öksürük için :

 • 3 yemek kaşığı sirke
 • 4 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı:

Bal ve sirke karıştırılarak her seferinde yarım tatlı kaşığı yutulduğunda öksürüğü geçirecektir. Sirke ve bal nezle ve gripte vücut direncinizi de arttıracaktır.

Kabızlığa iyi gelir: Pektin içeren elma sirkesi bağırsak hareketlerini kolaylaştırdığından kabızlığa iyi gelmekte, doğal bir çözüm olarak 2 çorba kaşığı elma sirkesi bir bardak su ile karıştırılarak günde 3 kez tüketildiğinde boşaltım sistemini rahatlatmaktadır. Tadını daha güzel yapmak için elma suyu, üzüm suyu gibi içeceklerle de karıştırılarak tüketilebilir.

Kilo vermeye yardım eder: Asetik asit kaynağı olan elma sirkesi, obezite ile mücadelede oldukça faydalıdır. 12 hafta boyunca düzenli olarak elma sirkesi tüketenlerin karın ve bel yağlarından kurtuldukları ve karaciğer yağlanmalarında da gerileme olduğu gözlemlenmiştir. 2 çay kaşığı elma sirkesi günlük olarak direkt alındığında yağları eritici özelliğinden dolayı forma girilmekte, daha sıkı bir vücuda sahip olunmaktadır.

Kür Ve Kullanımı

 • 2 tatlı kaşığı elma sirkesi
 • 1 bardak su veya papatya çayı

2 tatlı kaşığı elma sirkesini 1 bardak su/papatya çayının içerisine döküyoruz. Dilerseniz daha etkili olması için içerisine bal ve sinameki tozu da ekleyebilirsiniz. Fakat sinameki tozunun şekersiz olmasına dikkat ediniz. Tüm malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra yemeklerden 1 saat kadar önce 1 çay bardağı kadar tüketiniz. Kilo verme süresini kısaltmak için günde 15 dakika kadar egzersiz yapmaya özen gösteriniz. Bu kürü uygularken su tüketmeyi de ihmal etmeyiniz.

Doğal diş beyazlatıcıdır: Elma sirkesi dişleri beyazlatan ve inci gibi görünmesini sağlayan bir besindir. Sadece dişleri beyazlatma ile kalmaz, ağızdaki bakterileri de yok ederek hijyen sağlar. Elma sirkesi ile gargara yapılmalı, ardından dişler fırçalanmalıdır. Düzenli yapıldığında kısa sürede etkisini gösterir. Çay, kahve ve sigaranın sarartıcı etkilerini kısa sürede yok ederek ışı ışıl parlayan dişlere sahip olabilirsiniz.

Kramplara iyi gelir: Zengin mineral içeriği ile elma sirkesi birçok insanın muzdarip olduğu krampları engellemektedir. Şiddetli bacak kramplarında bir bardak sıcak suya biraz elma sirkesi damlatılır ve içilir. Elma sirkesini balla karıştırarak da tüketebilirsiniz. Yüksek orandaki potasyum içeriği ile başta kalp kasları olmak üzere vücudun tüm kas yapısını güçlendirmektedir. Maden suyuna da elma sirkesi karıştırabilir, kramplarınızı kısa sürede yok edebilirsiniz.

Cilde faydası inanılmaz: Lekeleri temizleyen, kırışıklıkları gideren ve cilt rengini düzenleyen elma sirkesi, kırışıklı ve çatlak görünümünü en aza indirgeyen oldukça etkili bir besindir. İyi bir temizleyici olan elma sirkesi, bir pamuk yardımı ile cilde sürülmeli, cildin nasıl sıklaştığı ve renginin düzeldiği gözlemlenmelidir. Suyla seyrekleştirebilir, yüzünüze ve boynunuza göz ve dudak çevresi hariç düzenli olarak sürerek kullanabilirsiniz. Cildin asit-baz dengesini sağlayarak cildi enfeksiyonlara karşı koruyan elma sirkesi, ergenlik sivilcelerinde de çok etkilidir.

Ergenlik sivilcelerinde her yemekten önce 1 tatlı kaşığı elma sirkesi 1 su bardağı su ile karıştırılarak içilmeli, elma sirkeli kaynayan suyun buharına yüz tutulmalıdır. Bakteri ve mantarları yok eden elma sirkesi, doğal bir solüsyon olarak cilt rahatsızlıklarında gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Kulak enfeksiyonlarında ve mesane enfeksiyonlarında birebir etkili olup kulak sulandırılmış elma sirkesi ile temizlenmeli, mesane için gece yatmadan önce sirkeli su içilmelidir.

Elma sirkeli yüz maskesi

 • 2 adet yumurta akı
 • ½ limon suyu
 • 2 çay kaşığı elma sirkesi

İlk olarak yumurta akı ve limon suyu karıştırılır. Sonra elma sirkesi ilave edilerek köpürene dek karıştırmaya devam edilir. Temiz bir cilde göz ve ağız çevresi hariç sürülür ve 15 dakika bekletilir. 15 dakika sonunda yüz ılık su ile temizlenir. Gözenekleri temizleyen ve cildi canlandıran bu maske sonrası cilde nemlendirici sürülmelidir. Haftada 1 kez uygulanması ile en iyi sonuç alınır.

Cilde diğer faydaları

 • Tonik olarak mükemmel bir temizleyicidir.
 • Çilleri giderir.
 • Nasır olan bölgenin kısa sürede iyileşmesini sağlar.
 • Çatlamış elleri yumuşatır.
 • Her cilt tipi için uygundur.
 • Sivilce ve siyah noktaları yok eder.
 • Cildin asit ve yağ oranını dengeler.
 • Yaşlılığa bağlı lekeleri giderir.
 • Böcek ısırması, kurdeşen vb. kaşıntıları giderir.
 • Sirkeli bezle sarılan bacaklardaki varisleri giderir.

Saçları besler: Elma sirkesi su karışımı birebir olarak hazırlanır. Saçları besleyen ve kepeği gideren bu doğal solüsyon saçların parlamasını ve yumuşacık olmasını sağlar. Kafa derisinin ph değerini dengeleyerek saçlara ve saç diplerine bakım yapar ve saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardım eder. Kafa derisine karışımı sürün ve 15-20 dakika bekleyin. Sonra ılık su ile durulayın. Haftada 1 veya 2 kez uygulanmasında sakınca yoktur.

Evde Elma Sirkesi Nasıl yapılır?

Elmalar bir kavanoza kabukları ve çekirdekleri ile birlikte doğranarak doldurulur. ¼ elma ve ¾ su oranı ile kavanoz doldurularak ağzı kapatılır. 20 gün güneş görmeyen bir yerde bekletilir. Elmalar çürümeye başladığında karışım süzülür ve içine 3-5 nohut, biraz tuz ve bir parça ekmek atılır. Ağzı tekrar kapatılır ve en az 40 gün daha bekletilir. 40 günün sonunda doğal ev yapımı elma sirkeniz hazır olacaktır.

Demir eksikliğinde de tavsiye edilen elma sirkesi düzenli olarak tüketildiğinde demir eksikliği takviyesinde etkili olmakta, yorgunluktan baş ağrısına, halsizlik ve unutkanlıktan şeker hastalığına kadar birçok hastalığa iyi gelen bir besindir. Mide yanması, reflü, ülser gibi mide rahatsızlıklarında bir kaşık elma sirkesi tüketildiğinde rahatsızlıklar azalmakta, ölçüsünde kullanıldığı sürece yüzlerce faydası ile insanların hayatında önemli bir yere sahip olmaktadır.

Yorumlar

  Gülten L.

  07.02.2017 - 13:32

  Uzun yıllardır kramp ağrıları çeken bir kadın olarak gerçekten hiç geçmeyeceğini düşündüğüm zamanda elma sirkesini keşfettim. Okuyup öğrendiklerim sayesinde elma sirkesi ile balı karıştırarak bir kür yaptım çözümü bu şekilde bulabildim ve gayet rahatlatıyor. Zaten potasyum içermesi sebebi ile en çok kalp kaslarına iyi geliyor. Eğer kalp kaslarında rahatsızlığı olan yakınlarınız varsa muhakkak denemeliler. Artık eskiye oranla çok daha az kramp ağrısı çekiyorum ve herkese tavsiye ediyorum.

  Cevapla

  selvi

  07.02.2017 - 13:34

  Yıllardır yüzümdeki sivilce ve lekelerden şikayetçiydim. Her akşam makyajımı silip yüzümü yıkadıktan sonra tonik olarak elma sirkesini kullanmaya başladım. Zaman içerisinde sivilcelerimin yok olup lekelerin renginin de açıldığını farkettim. Ve de siyah noktalarım da yok oldu. Gerçekten mucize gibi birşey elma sirkesi.

  Cevapla

  Gülçin

  08.02.2017 - 16:54

  Cilt lekelerimden dolayı şikâyetçi olduğumu arkadaşıma bahsettim, Arkadaşım bu soruna kolay ve pratik bir çözüm olduğunu ve elma sirkesinden bahsetti. Bu makalede belirtilen şekilde elma sirkesini evde uyguladım ve cilt lekelerimin günden güne azaldığını ve canlı ve yeni bir cilde kavuştuğumu gördüm. Arkadaşımın tavsiyesi ile yaptığım bu kür ile öz güvenim artık daha yüksek. Sizin de cilt lekesi şikayetiniz varsa elma sirkesini deneyebilirsiniz.

  Cevapla

  Dilek

  22.04.2017 - 13:36

  Elma sirkesini hayatımın birçok alanında kullanıyorum. Cilt bakımından temizliğe ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye kadar pek çok faydası var. Bu yazınız gerçekten çok faydalı olmuş. Şu bahsettiğiniz yüz maskesini ilk kez duydum. Hemen uygulamayı düşünüyorum. Acaba içerisine biraz da yulaf veya mısır unu koysak peeling etkisi yapması açısından faydalı olur mu? Bunları daha önce peelingte kullanmıştım.

  Cevapla

Yorum Gönder